Jezioro Kopań i Wicko – atrakcje Jarosławca

Jarosławiec to nadmorska wioska, która dodatkowo położona jest między dwoma, bardzo malowniczymi jeziorami – Kopań i Wicko. Dzięki takiemu położeniu wioska jest bardzo atrakcyjnym miejscem, gdzie można spędzić urocze wakacje, korzystając z piaszczystej morskiej plaży lub z trawiastej plaży przy jeziorach, które są miejscami cichymi, bez tłoku i hałasu. Dlatego też noclegi w Jarosławcu na urlop wybierany jest równie chętnie przez miłośników plażowania, wędkarzy, windsurfingowców, jak i żeglarzy, gdyż każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie rozrywki.

Jezioro Kopań położone jest na zachód od wioski, w odległości około 8 km jeśli zdecydujemy się na spacer plażą lub 14 km jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z auta. Jezioro jest dostępne dla turystów od strony wsi Wicko. Jest to jezioro typu przybrzeżnego, oddzielone od Bałtyku jedynie niezbyt szeroką, zalesioną mierzeją. Wody jeziora bogate są w różne gatunki ryb, dlatego chętnie przybywają tu wędkarze. Złowić tu można węgorza, sandacza, szczupaka i okonia. Jezioro i jego okolice to także raj dla ornitologów, gdyż znajdują się tu lęgowiska i ostoje wielu gatunków ptaków wodnych. Ponadto jest to miejsce świetnie nadające się do uprawiana windsurfingu, gdyż ze względu na położenie równoleżnikowe panują tu wiatry dokładnie takie jak na morzu. Dni gdy na jeziorze panuje cisza należą do rzadkości. Jezioro zajmuje powierzchnię około 787 ha, średnia jego głębokość to 1,9 metra, zaś głębokość maksymalna wynosi 3,9 metra. Zwierciadło wody znajduje się na wysokości 0,1 m n.p.m.

Jezioro Wicko oddalone jest od Jarosławca zaledwie o 3 km, w kierunku wschodnim. Jest to podobnie jak Kopań jezioro przybrzeżne, raczej płytkie, średnia głębokość to 2 m, maksymalna głębokość 6 m (występuje tu tak zwane zjawisko kryptodepresji, czyli sytuacja, gdy dno zbiornika wypełnionego wodą, znajduje się poniżej poziomu morza). Jego powierzchnia to 1059 ha. Lustro wody położone jest na wysokości 0,1 m n.p.m. Jezioro składa się z dwóch części, które przedzielone są półwyspem. Część wschodnia jeziora jest zdecydowanie większa od części zachodniej. Jezioro jest lubiane przez wędkarzy (znajduje się tu kilka fajnych pomostów), jak również przez żeglarzy. W pobliżu jeziora znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>