Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie

Władysławowo co roku przyciąga rzeszę turystów. To miasto, które od lata cieszy się ogromną popularnością, wśród wczasowiczów, co nikogo nie powinno dziwić, gdyż ma ona do zaoferowania wiele atrakcji, wszystkim gościom. Miasto posiada piękne zabytki, ciekawe pomniki, interesujące muzea, kąpieliska, wesołe miasteczko, no i oczywiście bogatą bazę gastronomiczno-noclegową (patrz pod odnośnikiem). Władysławowo to bardzo szeroka oferta turystyczna, o zróżnicowanym poziomie i cenie, dzięki czemu, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Będąc już we Władysławowie warto odwiedzić tamtejszy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Historia budowy kościoła sięga okresu międzywojennego, kiedy to w roku 1930 zaczęto budować kaplicę w ówczesnej Wielkiej Wsi. Potem dzięki wysiłkom Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa oraz księdza K. Marklejna, powstał neogotycki kościół pw. św. Wojciecha. Kościół był jednonawowy, wybudowany z czerwonej cegły. W roku 1957 ówczesny proboszcz – Alojzy Piłat – postanowił rozbudować świątynię, w wyniku czego stary kościół został przeznaczony na prezbiterium nowej inwestycji. Projekt nowej świątyni został stworzony przez gdańskich architektów – Szczepana Bauma oraz Andrzeja Kuleszę. Charakteryzował się on bardzo nowatorską bryłą modernistyczną, której charakterystyczną cechą jest duży, dwuspadowy dach, ze wąskimi i strzelistymi kaplicami bocznymi po obu stronach. Kościół jest bardzo skromnie urządzony, jego główną ozdobą jest światło, wpadające przez witraże znajdujące się w wąskich oknach.

Kościół w roku 1987 został wpisany do rejestru zabytków, ze względu na nietypowe rozwiązania konstrukcyjne oraz doskonałe połączenie neogotyckiej kaplicy z nowoczesną nawą. W latach 90. XX wieku do kościoła dobudowano wieżę, również zaprojektowaną przez Szczepana Bauma oraz Antoniego Gronka. W swej formie i stylu nawiązuje ona do architektury świątyni. W kościele co roku odbywają się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne.

One thought on “Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>