Podlasie – szlakiem cerkwi, meczetów i kościołów

Podlasie to piękna historyczna kraina, położona w większości na terenie województwa podlaskiego, ale zahaczająca także o województwa mazowieckie i lubelskie. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków, m.in. kościoły, domy, pałace oraz kamienice. Na specjalne wyróżnienie zasługują liczne i bogato zdobione cerkwie. Tym, co przyciąga turystów na Podlasie jest także niepowtarzalna przyroda. Znajduje się tu wiele rzek, rozlewisk i lasów, a duża część z nich chroniona jest przez trzy parki narodowe, w tym najsłynniejszy Białowieski Park Narodowy. Tu można spotkać żubry, łosie czy bobry.

Podlasie znane jest z tego, że żyją tu różne kultury oraz wyznawcy różnych religii. Dlatego też można oglądać dzisiaj wiele wspaniałych świątyń, z której każda przedstawia zupełnie odmienny styl. Dużo jest tu prawosławnych cerkwi, jak ta pw. Świętego Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim. Jest to drewniana konstrukcja pomalowana na jasnoniebieski kolor. Pochodzi częściowo z XVIII wieku, a w kolejnych latach powstawały w niej kolejne pomieszczenia. Inna cerkiew, także malowana na niebiesko znajduje się w Szczytach – Dzięciołowie koło Bielska Podlaskiego. Jest to cerkiew Ścięcia Głowy Świętego Jana Chrzciciela, która powstała w 1785 roku.

Natomiast w Kruszynianach można podziwiać jeden z nielicznych w Polsce meczetów. Cała wieś została przekazana Tatarom przez Jana III Sobieskiego, a potomkowie dawnych Tatarów żyją tu do dziś. Meczet powstał na planie prostokąta, a do jego budowy użyto drewna. Drugi meczet w tych stronach oglądać można w Bohonikach. Powstał on prawdopodobnie w 1873 roku. Tutaj też gromadzą się Tatarzy w czasie święta Kurban – Bajram. Na Podlasiu znajduje się także wiele ciekawych kościołów, jak ten w Skrzeszewie. Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika powstał na początku XVIII stulecia, w XIX wieku świątynia przeszła przebudowę, a dzisiaj ośrodek znany jest przede wszystkim jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Gdziekolwiek będziemy na Podlasiu, zawsze znajdziemy obiekty, w których oferuje się turystom noclegi (lista miejsc do spania: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,podlasie,58.html). Podlasie to nie tylko Białystok z rozbudowaną bazą noclegową, ale także wiele miast i wsi, które przystosowały się do dużego ruchu turystycznego. Czy to będzie Supraśl, Białowieża czy Siemiatycze, zawsze będziemy mogli skorzystać z gościnności właścicieli pensjonatów, prywatnych kwater i ośrodków wczasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>